Wczytuję dane...

Bombka Decoupage

 Bombka ozdobiona z wykorzystaniem techniki decoupage

 

        Witam Was w cotygodniowej serii poradników. Dziś po lupę weźmiemy z pozoru skomplikowanie wyglądającą technikę ozdabiania jaką jest decoupage. Z pozoru ponieważ tak naprawdę jest to prosta aczkolwiek trochę czasochłonna technika, dająca w efekcie końcowym wspaniałe rezultaty. Technika ta polega na naklejaniu papierowego wzorka pozyskiwanego najczęściej z serwetek na drewno lub styropian. Dążymy do tego aby efekt końcowy stwarzał złudzenie namalowania pędzelkiem.

 

Do wykonania bombki niezbędne będą:

 

1. Kula styropianowa o średnicy 12cm.

2. Jedna serwetka.

3. Kostka ścierna.

4. Pędzelek wąski oraz szeroki.

5. Dwie tubki fabry A'KRYL. Jeden kolor posłuży nam jako tło dla serwetki (dobrze aby był on zbliżony kolorem do serwetki), drugi kolor wedle uznania.

6. Klej wodny do decoupage.

7. Werniks wodny z połyskiem.

8. Werniks pękajacy.

 

Ja dodatkowo użyłam tasiemki satynowej 6mm oraz 25mm + szpilki 26mm do stworzenia kokardy. Do ciekawej ekspozycji bombki możecie ozdobić oponkę 20cm techniką karczocha opisywaną kilka tygodni temu, lub użyć zawieszki wkręcanej + stojak na bombkę 12cm. Koszt przygotowania jednej bombki może wydać się dość wysoki jednak zakupione werniksy w zupełności wystarczą na przygotowanie kilkudziesięciu bombek z wykorzystaniem tej techinki.

 

1. Pracę rozpoczynamy od usunięcia szwu (zgrubienia powstającego w procesie produkcji) z bombki kostką z papierem ścierającym tak aby powierzchnia styropianu była idealnie gładka.

Wygładzanie powierzchni kuli styropianowej z wykorzystaniem kostki ściernej.

________________

2.Następnie dość szerokim pędzlem przemalowujemy bombkę na kolor tła na naszej serwetce, w moim przypadku jest to kolor ecru, używając Farby Akrylowej.

Malowanie kuli styropianowej z wykorzystaniem farby A'Kryl firmy Renesans

________________

3.Wycinamy i dopasowujemy do bombki wzór z serwetki.

Wycinanie wzorka z serwetki

________________

4. Ważne jest aby pamiętać iż przyklejamy tylko jedną wierzchnią warstwę serwetki (pozostałe dwie części usuwamy).

Odklejamy pierwszą warstę z nadrukiem z serwetki

________________

5. Aby usunąć niepotrzebne części tła namaczamy serwetkę wodą używając do tego cienkiego pędzla i odrywamy je.

Namaczamy brzegi serwetki

Odrywamy ranty z brzegu serwetki

Przygotowany wzorek do naklejenia

________________

6. Mocowanie na powierzchniach kulistych wymaga trochę wprawy. Aby mieć kontrolę nad zmarszczeniami i nad tym co będzie widoczne w efekcie końcowym nacinam serwetkę tak aby nachodziła na siebie w odpowiednim miejscu.

Nacinanie brzegów serwetki do decoupage

________________

7. W następnym kroku, szerokim pędzlem, używając kleju do decoupage przyklejamy serwetkę do kuli dość szybkimi ruchami, aby uniknąć zmarszczeń.

Nanoszenie kleju do decoupage firmy renesans na serwetki

________________

8. Kolejnym posunięciem będzie docięcie elementów ozdobnych z serwetki, które posłużą nam do ozdobienia górnej i dolnej części bombki. Przyklejamy je również klejem do decoupage.

Wycinanie pozostałych elementów dekoracyjnych bombki

Przyklejanie elementów do kula styropianowa

________________

9. Po wyschnięciu kleju mamy już gotową bombkę do dalszego ozdabiania, używamy do tego farby metalizowanej w kolorze złotym.

Uzupełnianie bombki z wykorzystaniem złotej farby

________________

10. Czekamy aż farba i klej wyschnie i nakładamy szerokim pędzlem werniks satynowy z połyskiem, posłuży on jako podkład pod werniks pękający.

Nakładanie warsty z Werniksem satynowym z połyskiem

________________

11. Po 20 minutach nakładamy werniks postarzający dzięki czemu uzyskamy efekt spękań. Jeśli życzymy sobie większe spękania werniks nakładamy po 1 godzinie.

Nakładanie Werniks pękający firmy renesans

________________

12. Z tasiemki 12 mm i 25 mm przygotowujemy kokardkę. Składamy tasiemkę w sposób jaki ilustrują poniższe zdjęcia. Przekładamy tasiemkę 12 mm i ściągamy i mamy kokardkę. Za pomocą szpileczek 26mm przymocowujemy ją do bombki.

Tworzenie kokardki z tasiemki Krok 1

Tworzenie kokardki z tasiemki Krok 2

Tworzenie kokardki z tasiemki Krok 3

Mocowanie kokardy na bombce

________________

Efekt końcowy przedstawiam poniżej. Mam nadzieję że udało wam się dotrwać do końca tego poradnika. Dziękuję za czas poświęcony na czytanie i do usłyszenia za tydzień. Małgosia

Efekt końcowy metody zdobienia techniką decoupage